Klindi nädal 2012, teabeleht


Grundtvigi õpikoostöö projekt 2012-2014 „Loodusväärtuste õppimine Euroopas“
Grundtvig Learning Partnership project 2012-2014 „Learning natural values in Europe“ (LENA)



Klindi nädal, 10.--16. detsember 2012

Grundtvig LENA 2012—2014 loodusõppe sündmus


Klindi nädala“ teabeleht


TEABELEHT

klint

Klint tähendab rannaastangut nii eesti, taani kui ka rootsi keeles.

Balti klint jaguneb astangute iseärasustest lähtuvalt neljaks alalõiguks ehk regionaalseks klindiks. Läänest itta liikudes oleksid need: Ölandi, Läänemere, Põhja-Eesti ja Ingeri klint. Ca 300 km pikkune Põhja-Eesti klint moodustab ca 1200 km pikkusest Balti klindist ühe neljandiku. Lisaks on olemas lõunapoolne Siluri klint, mis kulgeb üle Gotlandi ja Saaremaa.


püha klint

Klint, vähemalt 40 miljoni aasta vanune loodusmälestis, on püha nende inimeste jaoks, kes hoolivad kodumaa loodusest, soovivad teda säilitada ja kaitsta. Nad saavad klinti kaitsta oma sõnade ja tegude abil.


klindi usk

Kui inimesel on olemas usk oma soovidesse, siis võivad need ka täituda! Ilma usuta liiguvad asjad isevoolu teed. Siis loodusväärtused sageli kannatavad, sest neist ei hoolita. Loodusest hoolivad inimesed on teinud ettepaneku lisada Põhja-Eesti klint UNESCO maailmapärandi nimekirja.


150 meetri reegel

Klindi servast kuni 50 m üleval ja kuni 100 m all (kokku 150 m) tuleks vältida intensiivset inimtegevust ja loodusmaastiku muutmist – sh ehitamine, liigtallamine, looduslike elupaikade hävitamine jms. Seda „klindi rohevööndi reeglit“ järgides saab kaitsta klindi serva piirkonnas kulgevat looduslikku rohekoridori, mis on kaitsealuste looma- ja taimeliikide elupaik ning kogu sealse elustiku ammune kodu. Muidugi tuleb loodust kaitsta ka väljaspool eelnimetatud 150 m ala, eriti kui seal paiknevad loodusväärtused. Teave loodusväärtuste kohta tuleb loodusteadlastelt, tellides neilt vastavaid uuringuid.


kivid, taimed ja loomad

Klindi seina moodustavad erinevad kivimid. Neid saab vaadelda, õppida ja uurida, kui selleks on olemas juurdepääsutingimused. Kive, kivihunnikuid ja kiviseinu leidub ka vandes paekarjäärides klindi peal. Kiviseinad ja nende ümbrus on kasvupaigaks taimedele ning varje- või pesapaigaks loomadele. Soojadel öödel toituvad kiviseina ääres ning lähedases klindimetsas kaitsealused nahkhiired, kellest mõnel on siin ka poegimiskolooniad


inimesed

Inimesed on klindi ääres elanud tuhandeid aastaid. Varasem inimtegevus on säästnud klinti ja selle ääres leiduvaid elukooslusi. Nii moodustab klindiäärne loodus olulise rohekoridori Põhja-Eesti rannikul. Mõnikord on inimesed eksinud klindi vastu, ehitades maju või teid klindi serva lähedale (nt Ontikal, Toilas). Nüüdseks on need majad ja teed klindilt alla varisenud. Klint sõbrustab vaid nendega, kes teda oma sõbraks peavad – nii sõnades kui ka tegudes.


elukooslus ja elustiku koostöö

Klint on ohus! – see on tänavuse klindinädala peamine sõnum. Kuidas klinti kaitsta loodusvaenuliku inimtegevuse eest? Seda teha pole raske, tuleb vaid jätkuvalt järgida loodusteadlaste jt ekspertide loodusesõbralikke ning loodusteadmistel põhinevaid soovitusi. Tuleb järgida lihtsat 150 meetri reeglit (vt ülal), samuti rakendada muid vajalikke looduskaitsemeetmeid.

Palju kasu on klindiga seotud teabe kogumisest ja levitamisest. Loodusest õppimine tuleb kasuks kõigile – nii võidab klint omale sõpru üha juurde. Klint, ürgvana püha hiid annab jätkuvalt inimestele jõudu. Klindi sõpradel on, mille üle rõõmu tunda!


Viited



NB! Europrojektidel on omad nõuded. Grundtvig LENA (loodusväärtuste õppimine Euroopas) projekti koostisosaks on teemakohaste täidetud ankeetide kogumine inimestelt, kes on osalenud LENA tegevustes – loodusväärtuste õppimisel Euroopas.

Seepärast on palve siinse teema huvilistele täita blogis olev ankeet (rtf-faili saab tõmmata lehelt „Klindi nädal 2012, ankeet“) ning saata see täidetult e-aadressil: matti@ut.ee. Hea, kus saaksite selle saata mõne nädala jooksul. Tänan!



Matti Masing,
Grundtvig LENA koordinaator Euroopas
E-post: matti@ut.ee


Klindi nädala“ info levitamine: interneti listid (LENA list, MTÜ-de list, loodusaeg, haridusfoorum, nahkhiirehuvilised), SA Archimedes, ajakirjandus (Eesti Päevaleht, Maaleht), blogid jt netiväljaanded.


Klindi nädal, 10.--16. detsember 2012
Grundtvig LENA 2012—2014 loodusõppe sündmus


No comments:

Post a Comment